یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ Sunday 26th of May 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     تسنیم

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به سیاست دولت در بازگردان ارز صادرکنندگان به کشور گفت: این سیاست دولت فعالیت صادرکنندگان را دچار مشکل می‌کند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان غلامحسین جمیلی امروز در آیین تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان با اشاره به اینکه امروز فضای کسب وکار استان زنجان جزو برترین های کشور بوده و در این راستا ما جزو سه استان برتر کشور هستیم اظهار داشت: شاخص فضای کسب و کار کشور 6.48 است و استان زنجان نیز 6.05 بوده که وضعیت بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه فضای صادرات از تصمیمات و نوسانات ارز ملتهب بوده و این روزها دچار اشکالات فراوان است ابراز کرد: در حال حاضر به بهانه تنظیم بازار ارز شاهد یک سری اعمال محدودیت هایی در حوزه صادراتی برای سال آینده هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان دولت تصمیم گرفته چنانچه صادر کنندگان ما ارز حاصل از صادراتشان را به کشور برنگردانند معافیت مالیاتی صادرات آنها حذف می شود گفت: از جهت کنترل های داخلی و حفظ نظام پولی و ارزی کشور و جلوگیری از یک سری سودجویی ها و سوء استفاده این تصمیم می تواند تصمیم درستی باشد.

وی گفت: ولی نباید این موضوع را نیز فراموش کنیم که معافیت صادراتی نیز یک قانون است و عملا وقتی در مورد یک قانون صحبت میکنیم تصمیم های فعلی مان نباید تصمیم های گذشته که باعث و سرمنشا سرمایه گذاری بوده را تحت تاثیر قرار دهیم.

جمیلی عنوان کرد: ما واحد های متعددی را در استان زنجان داریم که به جهت تولید و ارائه محصول شان صرفا برای بازارهای صادرات فعالیت می کنند و بخشی از فعالیت های رقابت پذیری این واحد بر مبنای معافیت های مالیاتی تنظیم کردند.

وی خاطر نشان کرد: هر گونه تغییر در این موضوع صرفا رقابت پذیری این واحدها را دچار اشکال می کند و به مشکلات شان یک مشکل دیگر اضافه می شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه بنده این عمل را نهی نمی کنم ولی پیشنهاد بنده این است که از سایر ابزار موثر برای کنترل نظام ارزی کشور استفاده شود گفت: اینکه ما با محدویت هایی صادر کننده را مجبور و الزام کنیم تا یک سری کارها را انجام دهد در این شرایط به نظر بنده دست نباشد.

وی با بیان اینکه ما به صادرات نیاز داریم به ارز حاصل از صادرات هم برای تقویت پول ملی نیاز داریم گفت: ما امسال هم به لحاظ ارزش و هم به لحاظ وزنی افزایش صادرات از استان زنجان را داشتیم.

جمیلی گفت: این افزایش صادرات نشان می دهد که در استان زنجان در این حوزه کارهای خوبی صورت گرفته و در این حوزه فعالیت و فراینده کار از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که بسیار حائز اهمیت است بحث صادرات غیر از دلار و یورو است بیان کرد: صادرات ما با کشورهای همسایه بر مبنای ریال ایران است.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان بیان کرد: باید این موضوع تقویت شود تا ما بتوانیم پول ملی خودمان را به عنوان یک مبنای مبادله فرا ملی بپذیریم.

وی گفت: امروز برخی از شیوه های اقدامی و کنترلی دولت در خیلی از مسائل و موضوعات مرتبط با بازار مبنا محور و موضوع محور است در نتیجه اگر ما بخواهیم به مقوله صادرات این موضوع را تامیم دهیم نیاز داریم با مکانیزم تعرفه های مبادلات تجاری بین دو کشور درگروه های کالایی مشخص بتوانیم وضعیت خودمان را در مزیت های خودمان افزایش دهیم.

وی برای دستیابی گروه خاصی از کالاها براساس توانمندیهای داخلی دارد را ببریم در کمسیونهای مشترکی که بین دو کشور و توافق نامه هایی دو جانبه ای که با سایر کشورها داریم مطرح کنیم بیان کرد: با این اقدام تقویت صادرات بخشی از کالاهای توانمندی استانی را می توانیم افزایش دهیم.

انتهای پیام/ ت

ادامه خبر :