دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ Monday 27th of May 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     ایسنا

نفت خام حدود پنج ماه و معیانات گازی حدود دو ماه است که مهمان بورس شده‌اند و به گفته مسئولان قرار است به صورت هفتگی در رینگ بین‌المللی بورس انرژی عرضه شوند. در این راستا مشتریان با مراجعه به وزارت نفت درخواست‌هایی مبنی بر تغییر نحوه عرضه ارائه کرده‌اند که به تبع آن وزارت نفت تسهیلات جدیدی را برای تسهیل عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی اعمال کرده است.


نفت خام حدود پنج ماه و معیانات گازی حدود دو ماه است که مهمان بورس شده اند و به گفته مسئولان قرار است به صورت هفتگی در رینگ بین المللی بورس انرژی عرضه شوند. در این راستا مشتریان با مراجعه به وزارت نفت درخواست هایی مبنی بر تغییر نحوه عرضه ارائه کرده اند که به تبع آن وزارت نفت تسهیلات جدیدی را برای تسهیل عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی اعمال کرده است.

به گزارش ایسنا، رینگ بین الملل بورس انرژی تاکنون شش دفعه میزبان طلای سیاه بوده و نفت خام در این فرآیند تاکنون تنها سه مرتبه به فروش رفته است. البته آنطور که نفتی ها می گویند بعد از هربار عرضه، تعدادی خریدار برای خرید مراجعه کرده اند اما اقدام به خریده نکرده اند. میعانات گازی نیز سرنوشتی مشابه نفت خام داشته اند و در سه مرتبه ای که در بورس عرضه شدند بی مشتری ماندند.

البته نفتی ها فروش نرفتن نفت در بورس را اتفاقی طبیعی دانسته و بر این باورند که متقاضیان در حال آشنایی با این فرآیند هستند. آن ها هم چنین بر عرضه مداوم و هفتگی نفت و میعانات گازی در رینگ بین المللی بورس انرژی تاکید دارند و این اقدام را وظیفه وزارت نفت می دانند. از سوی دیگر اعلام کردند که در هر عرضه مراجعان زیادی برای خرید نفت در بورس اقدام می کنند که پیشنهاداتی را نیز ارائه کرده اند که این پیشنهادات در حال بررسی و در انتظار اخذ مجوز بود.

آخرین اخبار حاکی از آن است که پنج تسهیل جدید برای عرضه در بورس انرژی در نظر گرفته شد. پیش از این اعلام شده بود واریز پیش پرداخت به صورت ریالی ممکن بوده است. بر این اساس امکان واریز پیش پرداخت ۶ درصد به صورت ارزی نیز فراهم شده است. برای تسویه باقیمانده وجه المعامله ، خریداران می توانند از سازوکارهای ارزی مورد تأیید شرکت ملی نفت ایران استفاده کنند؛ در این حالت تسویه خارج از پایاپای بورس صورت می گیرد. دوره زمانی تحویل کالا نیز افزایش پیدا کرده است و خریداران می توانند تا ۴ ماه پس از انجام معامله محموله را تحویل بگیرند. تحویل محموله در خارگ انجام می شود، از این پس تحویل محموله در سایر مناطق منوط به تأیید شرکت ملی نفت ایران امکان پذیر است. در صورت درخواست خریداران امکان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن نفت پالایشگاه تبریز نیز امکان پذیر شده است.

انتهای پیام

ادامه خبر :