پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ Thursday 23rd of May 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     زومیت

اگر برای عملکرد نامناسب کارکنان چاره‌ای اندیشیده نشود، می‌تواند اثر دومینویی بزرگی داشته و مسائلی جدی مانند کاهش سود و روحیه‌ی تیم را در پی داشته باشد.


اگر برای عملکرد نامناسب کارکنان چاره ای اندیشیده نشود، می تواند اثر دومینویی بزرگی داشته و مسائلی جدی مانند کاهش سود و روحیه ی تیم را در پی داشته باشد.

شاید متوجه شده باشید که اخیراً کسب وکارتان «مثل همیشه» نیست و پی برده باشید که عملکرد یک یا دو نفر از کارکنانتان رضایت بخش نیست. در این مطلب، عملکرد نامناسب، علل آن، چگونگی شناسایی یک کارمند ناکارآمد و اقدامات لازم را برای حل وفصل مسالمت آمیز آن بررسی می کنیم.

عملکرد نامناسب زمانی است که یک کارمند وظایف خود را پایین تر از سطح انتظار انجام می دهد. نکات ذیل، برخی از نمونه های بسیاری را نشان می دهد که به عنوان عملکرد نامناسب طبقه بندی می شوند:

اهداف کارکنان متفاوت هستند؛ برخی ممکن است به دنبال ثبات شغلی باشند، درحالی که برخی دیگر می خواهند درون شرکت پیشرفت کنند. اطمینان خاطر از فرصت های رشد برای ایجاد انگیزه ضروری است. اگر جای هیچ «پیشرفتی» نباشد (بدون توجه به شکل ارائه ی آن) می تواند باعث بروز ویژگی های عملکرد پایین در کارکنان شود.

فقدان تنوع در شغل می تواند منجر به ملال آورشدن وظایف روزمره شود که به نوبه ی خود موجب کاهش انگیزه و تاثیرات منفی بر استانداردهای کاری شود.

اگر ارتباطات صحیحی وجود نداشته باشد، چه مربوط به عملکرد شغلی باشد یا اتفاقات حیاتی منابع انسانی، می تواند منجر به فرسودگی شغلی و اهداف نامشخص شود.

این اتفاق وقتی می افتد که کارکنان به دلیل استرس قادر به درست کار کردن نباشند. این استرس تاثیرات فیزیکی و ذهنی نامطلوبی بر عملکرد شغلی فرد دارد.

فرایند جاافتادن و آشنایی با کار جدید بسیار مهم است. محدودیت های زمانی و تغییرات فصلی می تواند بر میزان زمان و پولی که صرف جامعه پذیری کارکنان می شود، تاثیر بگذارد؛ بااین حال، کوتاه کردن این فرایند در ازای سودآوری بیشتر می تواند در بلندمدت به توانایی کارکنان در اجرای وظایف آسیب برساند.

برخی مسائل می تواند چنان جدی باشد که کل روز ما را تحت تاثیر قرار دهند. هنگامی که کارکنان به دلیل مسائل خارج از محیط کار احساس نامطلوبی دارند، این امر می تواند به شدت بر توانایی آن ها در تمرکز تاثیر بگذارد، به ویژه هنگامی که احساس می کنند هیچ سیستم پشتیبانی برای کمک به آن ها وجود ندارد.

اگر جو عمومی در محیط کار منفی و به ‎شدت تحت فشار باشد، می تواند تاثیر منفی بر توانایی کارکنان برای کنارآمدن با تیم های کاری شود.

اگر وظیفه های کاری یکنواخت و ثابت باشند، کارکنان به راحتی می توانند به وضعیت اتوپایلوت دچار شوند. این بدان معنی است که بهبود خروجی کار می تواند بسیار سخت بوده و خسته کننده به نظر برسد.

احساس فوق العاده ای است وقتی که شما برای رسیدن به اهداف خود به سطوح بالاتر و فراتر می روید، اما اگر مشوقی برای این موفقیت ها وجود نداشته باشد، موجب احساس عدم تعهد کارکنان برای دستیابی به سطوح بالاتر در شغل و نقش خود می شود.

انتظارات شغلی باید هم در مصاحبه های کاری و هم در حین کار برجسته و مشخص شود. اگر لازم است تغییراتی در شغل ایجاد شود، باید به اطلاع عموم برسد، نه اینکه انتظار داشته باشید دیگران از پیش به آن واقف باشند، زیرا این امر می تواند باعث سردرگمی بسیاری در کارکنان شود.

ناتوانایی در انجام صحیح کار می تواند بدبینی شغلی را افزایش دهد، به ویژه هنگامی که این عدم توانایی ناشی از نبود منابع مورد نیاز است.

هر سناریویی نیازمند این است که شما تا با موقعیت ها، متفاوت برخورد کنید. اگر مسئله تنها با فرد برمی گردد، انجام مراحل زیر تضمین کننده رفتار منصفانه است:

برخورد با ناکارآمدی کارکنان به روش مستقیم و شفاف، کلید حل وفصل این معضل است، بنابراین بازخورد باید برای کمک به توسعه ی کارکنان مثبت و سازنده باشد. در ادامه برخی از بایدها و نبایدهای ارائه بازخورد به یک کارمند کم کار را یادآوری می کنیم:

متاسفانه یک کارمند ممکن است با وجود یک برنامه ی بهبود و نظام پشتیبانی پیشرفتی نداشته باشد. در این مواقع باید ازطریق مسیری رسمی اقدام شود. مهم است که شخص را آگاه کنيد که درصورت عدم ایجاد بهبود، اقدام انضباطی صورت خواهد گرفت. برای اطمینان از برخورد صحیح و منصفانه با کارمند خود، به او اطمینان دهید که از قانون کار پیروی می کنید.در مورد نحوه ی انجام فرایند با بخش مدیریت منابع انسانی خود مشورت کنید، عموماً الگوی زیر دنبال می شود:

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.

در صورت مشاهده ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

ادامه خبر :