یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ Sunday 26th of May 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     ایسنا

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه امروز صفحه تازه‌ای از روابط ایران و عراق در حوزه سیاسی،‌ دیپلماتیک،‌ اقتصادی و فرهنگی ورق خورده است، گفت: رفت‌وآمدهای اینچنینی با کشورهای منطقه خود می‌تواند به ایجاد امنیت دسته جمعی کشورها کمک کند که طبعا آثار خود را بعد از این سفر در حوزه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی نشان می‌دهد.


یک کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه امروز صفحه تازه ای از روابط ایران و عراق در حوزه سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و فرهنگی ورق خورده است، گفت: رفت وآمدهای اینچنینی با کشورهای منطقه خود می تواند به ایجاد امنیت دسته جمعی کشورها کمک کند که طبعا آثار خود را بعد از این سفر در حوزه ملی، منطقه ای و بین المللی نشان می دهد.

حسن عابدینی در گفت وگو با ایسنا در ارزیابی خود از سفر رئیس جمهور به عراق اظهار کرد: سفر رئیس جمهور کشورمان به بغداد از چند جهت در محافل سیاسی، دیپلماتیک و رسانه ای بسیار با اهمیت تلقی می شود. ایران و عراق حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و جمهوری اسلامی ایران هم طی ۱۸ سال گذشته دو بار به مردم و دولت عراق برای پایان دادن به اشغالگری کمک کرده است.

وی افزود: یک بار در سال ۲۰۰۳ که آمریکایی ها عراق را اشغال کردند به فرآیند سیاسی کمک کرد تا اشغالگری آمریکا پایان یابد و بعد هم طی ۵- ۶ سال گذشته که گروهک تکفیری و ترویستی داعش در این کشور حاکمیت پیدا کرد و بخش هایی از این کشور را تحت کنترل خودش گرفت، ایران کمک کرد تا تروریسم در آن جا فرو بپاشد، بنابراین طی این سال ها مردم و دولت ایران در کنار دولت و مردم عراق بودند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که پیشینه فرهنگی و مذهبی بین ایران و عراق بسیار عمیق و گسترده است، گفت: این پیشینه فرهنگی بین دو کشور به گونه ای است که نمود آن را در اربعین حسینی می بینیم که طی کمتر از یک هفته بیش از ۲ میلیون نفر از ایران به کربلا سفر می کنند و متقابلاً عراقی ها نیز به ایران سفر دارند، همین مساله باعث شده تا چشم انداز روابط دو کشور چشم انداز روشنی باشد.

عابدینی در ادامه بیان کرد: در جریان سفر رئیس جمهور به بغداد موضوعات دیگری هم مد نظر قرار گرفت که اگر این ها پی گیری شود و کارگروه ها و کمیته هایی مسئولیت پی گیری قراردادها و توافق نامه ها را داشته باشند، می تواند برای هر دو کشور سودمند باشد.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین موضوعات دستیابی به حجم مبادلات تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار است و همان طور که می دانیم و در جهان عرب هم معروف است، عراق کشور ثروتمند اما نیازمندی است، این کشور به کالا، امکانات، تجهیزات و دانش فنی نیاز دارد اما در عین حال کشور بسیار ثروتمندی است و ما نباید این نکته را فراموش کنیم. امیدواریم مبادلات تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار برسد که این امکان هم وجود دارد و اقدام دست نیافتنی نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین اظهار کرد: عراق به خاطر این که زیرساخت های فنی و مربوط به انرژی آن طی دوران صدام ساخته نشده و در دروان اشغال توسط رژیم آمریکا نیز سازندگی در آن اتفاق نیفتاده و در دوران حاکمیت داعش هم بسیاری از زیرساخت های معمولی که داشته تخریب شده، نیاز به واردات برق و گاز از ایران دارد، بنابراین ایران می تواند در این حوزه کمک مردم عراق باشد.

عابدینی به موضوع صادرات فنی و مهندسی از ایران به عراق اشاره کرد و گفت: ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه می توانند از ظرفیت های یکدیگر استفاده کنند، به نظر بنده عراق به صادرات خدمات فنی و مهندسی زیادی نیاز دارد و در جریان سفرهایی که به عراق داشتم و از استان های این کشور بازدید کردم چنین ظرفیت و تمایلی وجود دارد.

وی، افزایش همکاری علمی و فرهنگی در دانشگاه ها و در حوزه تبادل استاد و دانشجو را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که می تواند در دستور کار قرار گیرد.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: بحث توریسم درمانی طی این سال ها رونق گرفته، اما به نظر کافی نیست و باید زیرساخت هایی فراهم شود تا مردم عراق بتوانند در چارچوب توریسم درمانی از امکانات ما استفاده کنند و این کار به رونق اقتصادی کشور ما هم کمک می کند.

عابدینی اظهار کرد: همچنین در حوزه ریزگردها نیز باید همکاری مشترکی بین ایران و عراق صورت گیرد، البته به نظر می رسد در حوزه زیست محیطی که اراده در دو کشور وجود دارد و صحبت هایی که مقامات بلندپایه دو کشور داشته اند، نشان می دهد این اراده وجود دارد.

وی همچنین بیان کرد: زمینه سازی برای ترانزیت کالا از مرز عراق هم یکی از موضوعاتی است که می تواند در دستور کار قرار گیرد و در آینده هم دنبال شود.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: بحث مبارزه با تروریسم و افراطی گری از دیگر موضوعات است که متأسفانه عراق طی ۵- ۶ سال گذشته درگیر آن بوده. این همکاری ها طی چند سال گذشته بسیار نزدیک بوده و در آینده هم این موضوع می تواند ادامه یابد.

عابدینی به ظرفیت دو کشور برای همکاری های مشترک در نهادهای بین المللی اشاره کرد و گفت: دیدگاه ایران و عر اق بسیار به هم نزدیک است و گاهی اوقات یک هدف را دنبال می کنند، به عنوان مثال در چارچوب سازمان همکاری های اسلامی و یا سازمان ملل می توانند کارهای مشترکی را پی گیری کنند. همچنین در حوزه تمدنی و فرهنگی می توانند در یونسکو همکاری های خوبی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می رسد سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق یک سفر راهبردی است و به همین دلیل شاهد هستیم که آمریکایی ها و غربی ها نسبت به آن با حساسیت تحولات را دنبال می کنند و خوشبختانه در این زمینه حتی سلایق و جریان های سیاسی هیچ گونه اختلاف نظری ندارند، بنابراین، این مساله خود ظرفیتی است که خوشبختانه چون با منافع ملی و امنیت ملی ایران گره خورده تمام سیاست مداران و تحلیل گران که وابسته به جریان های سیاسی یا سلایق گوناگون هستند بر این مساله وحدت نظر دارند و این وحدت نظر ظرفیت خوبی است که در آینده می تواند استفاده شود.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران طی این سال ها به مقابله با تروریسم هم در عراق و هم در سوریه کمک کرده و رفت وآمدهای اینچنینی خود می تواند به ایجاد امنیت دسته جمعی کشورها کمک کند که طبعاً آثار خودش را بعد از این سفر در حوزه ملی، منطقه ای و بین المللی نشان می دهد.

عابدینی در پایان اظهار کرد: در هر حال یکی از مهم ترین موضوعات این است که در جمهوری اسلامی ایران و عراق هم مردم و هم دولت دو کشور همکاری تنگاتنگی طی چند سال اخیر با هم داشته اند و امروز صفحه تازه ای از روابط ورق می خورد به گونه ای که از مرحله امنیتی و نظامی با فروپاشی حوزه سرزمین داعش، وارد مرحله تازه ای از روابط در حوزه سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و فرهنگی می شود، بنابراین در این سال ها دو کشور با یکدیگر همکاری داشته اند و این موضوع باید در صفحه جدید همکاری ها ادامه یابد که به نفع هر دو ملت خواهد بود.

انتهای پیام

ادامه خبر :