یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ Sunday 26th of May 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     تسنیم

فوتبال جهان ــ رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به تهدید چند باشگاه مطرح اروپایی برای تحریم نسخه جدید جام جهانی باشگاه‌ها واکنش خونسردانه‌ای نشان داد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم ، به دنبال اعلام فیفا مبنی بر تغییر شیوه برگزاری رقابت های جام جهانی باشگاه و افزایش تعداد تیم های حاضر در آن به 24 تیم، برخی از باشگاه های مطرح اروپایی نسبت به این تغییر واکنش منفی نشان داده اند.

طبق اعلام اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) تعدادی از اعضای شورای فیفا به اتفاق علیه این موضوع اعتراض خود را اعلام کرده اند.

اتحادیه باشگاه های اروپا (ECA) به عنوان نهاد حامی حقوق تیم های فوتبال اروپا، بیانیه ای منتشر کرده بود که در آن آمده بود تیم های عضو این اتحادیه در جام جهانی باشگاه های جدید که قرار است از سال 2021 به صورت آزمایشی برگزار شود، شرکت نمی کنند و در مورد شرکت در این رقابت ها پس از سال 2024 (پایان مدت آزمایشی طرح افزایش تعداد تیم های جام جهانی باشگاه ها) هم باید ارزیابی های لازم صورت بگیرد.

یوفا نیز در بیانیه ای که برای خبرگزاری آسوشیتدپرس ارسال شده است، آورده: یوفا با دیدگاه اتحادیه باشگاه های اروپا در این مورد که تقویم بازی های بین المللی سال 2021 گزینه هایی واقع بینانه برای برگزاری جام جهانی باشگاه ها به صورت 24تیمی را فراهم نمی آورد، موافق است. این رقابت ها نباید در مقطع زمانی که بازیکنان سزاوار فرصت استراحتی که حق شان است، می باشند برگزار شود. یوفا از دیدگاه سهامدارانش در خصوص تغییر شیوه برگزاری جام جهانی باشگاه ها حمایت می کند و وظیفه خود می داند که از سلامت بازیکنان حفاظت کند.

با تمام این ها جانی اینفانتینو، رئیس فیفا چندان نگران تحریم شدن جام جهانی باشگاه ها نیست. او گفت: ما امیدواریم که تمام تیم های بزرگ در این رقابت ها شرکت کنند، در این خصوص بحث هایی مثبت و سازنده صورت گرفته است و این روند ادامه خواهد داشت. ما به مذاکره در این باره ادامه می دهیم اما امروز مسئولیت مان این است که تصمیمی اتخاذ کنیم و باید با مسائل سازمانی مرتبط با این موضوع دست و پنجه نرم کنیم.

48تیمی شدن جام جهانی 2022، طرحی قابل اجرا

یکی دیگر از مباحثی که اینفانتینو و همکارانش در فیفا به آن پرداخته اند، 48تیمی شدن جام جهانی 2022 قطر است. گویا فیفا قصد دارد به قطر فشار بیاورد که به 48تیمی شدن جام جهانی رضایت دهد و به همین منظور طرحی برای برگزاری تعدادی از بازی های آن رقابت ها در حداقل دو تا چهار استادیوم دیگر در یک کشور همجوار با قطر ارائه شود. کشورهای مورد مطالعه برای شراکت در برگزاری جام جهانی 2022 نیز شامل امارات، بحرین، کویت، عمان و عربستان بوده اند اما در صورت تصویب این طرح، این قطری ها خواهند بود که شریک خود را انتخاب خواهند کرد.

اینفانتینو درخصوص احتمال 48تیمی شدن جام جهانی 2022 گفت: من فکر می کنم که ما در فیفا، وظیفه داریم این موضوع را بررسی کنیم. 48تیمی شدن جام جهانی امکان پذیر است. ما با همه اتحادیه ها و فدراسیون های مان مشورت کرده ایم و 90 درصد آنها موافق افزایش هستند با این حال همه چیز به این آسانی هم نیست. ما نمی توانیم یک تصمیم ساده بگیریم. باید همه چیز را بسیار محتاطانه بررسی کنیم به همین دلیل داریم مسائل را با دقت کنار قطری ها بررسی می کنیم تا ببینیم چه پیشنهادهایی می توانیم ارائه کنیم. چیزی که مشخص است، این است که اگر قرار به 48تیمی شدن جام جهانی باشد، در مورد آن در ماه ژوئن تصمیم می گیریم، آن وقت تعدادی از بازی ها باید در بعضی کشورهای همسایه قطر برگزار شود.

طرح پیشنهادی فیفا برای برگزاری تعدادی از بازی های جام جهانی در کشورهای همسایه قطر، با توجه به شرایط ژئوپولیتیک موجود در منطقه خلیج فارس و نبود روابط دیپلماتیک میان قطری و دو همسایه عربی اش، عربستان و امارات، با چالش هایی روبه رو است.

اینفانتینو در این خصوص هم اظهار داشت: ما شرایط منطقه خلیج فارس را می دانیم اما خوش شانس هستیم که از منظر فوتبال به این قضیه نگاه می شود. در فوتبال تنها چیزی که اهمیت دارد فوتبال است. من از واکنش قطر بسیار راضی هستم. این اولین باری بود که ایده 48تیمی شدن جام جهانی با آنها مطرح شد و واکنش شان مثبت بود، اگر چنین اتفاقی رخ دهد عالی می شود، اگر نشود باز هم عالی خواهد بود. حداقل ما حسرت اینکه چرا شرایط را برای 48تیمی کردن جام جهانی بررسی نکردیم را نمی خوریم. این پیشنهاد در ماه ژوئن به شورای فیفا ارائه می شود و در کنگره فیفا مورد بررسی قرار می گیرد.

انتهای پیام/*

ادامه خبر :