جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ Friday 21st of June 2019
ads
ads
ads
  3 ماه قبل     تسنیم

کارگردان مستند «تهران دمشق» گفت: این مستند از خطری حرف می‌زند که همه باید از آن آگاه شوند. بعد از دیدن مستند می‌شود درباره‌اش حرف زد. امیدوارم «تهران‌ دمشق» بتواند فضایی برای گفت‌وگو به‌وجود بیاورد و هدف اصلی مستند محقق شود.


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، علی صدری نیا پس از تولید مستندهای «قائم مقام» و «زخم تازه» سراغ یک موضوع بین المللی رفته است. «تهران دمشق» جدیدترین مستند اوست که  در هفته های گذشته منتشر شد.

در ادامه گفتگوی خبرنگار تسنیم با علی صدری نیا را می خوانید.

تسنیم: راجع به موضوع «تهران دمشق» توضیح دهید.

این کار به نسبت همۀ کارهایی که تا الان دربارۀ جنگ سوریه ساخته شده، فضای متفاوتی دارد. قصه اش از این جهت مهم است که رویکردی اجتماعی دارد و از دریچه ای متفاوت و جدید ماجرا را روایت می کند. دیدن و شنیدن این قصه، می تواند برای جامعۀ ایرانی تجربه ای قیمتی و مهم باشد. همچنین داستان «تهران دمشق» بین فضای سوریه و ایران در گذار است و در حقیقت، بخش هایی از قصه را در سوریه و بخش هایی را در ایران روایت می کند.

تسنیم: چرا سراغ این سوژه رفتید؟

معمولاً در دل بحران ها و اتفاقات به بخش هایی از آن ماجرا پرداخته می شود و بعضی از بخش ها هم مغفول می ماند. در ماجرای سوریه هم همین طور شد. کلی مستند دربارۀ سوریه ساخته شده؛ ولی به بعضی از ابعاد ماجرا پرداخته نشده است. به همین دلیل ما احساس خلأ کردیم که از نظر اجتماعی، این روایت گفته نشده. چنین روایتی، هرچند دیر بود ولی باید بازخوانی و گفته می شد. این دغدغه و فکر باعث شد که جرقۀ تولید این کار بخورد.

تسنیم: گفتید نسبت به بقیۀ مستندها فضای متفاوتی دارد؛ این تفاوت در چیست؟

بیشتر مستندهایی که ما در این چند سال دربارۀ جنگ سوریه دیده ایم، روایت خود جبهه، خط مقدم و مدافعان حرم بوده و سوژه هایی از این دست دارد یا اگر هم سوژه اش اجتماعی است، دارد در پشت جبهه تک سوژه ای را روایت می کند؛ اما در مستند «تهران دمشق» ما دوربین و روایت را به پشت جنگ آورده ایم. در حقیقت، از حال و هوای پشت جنگ و فضای اجتماعی سوریه و دلایل و اتفاقاتی گفتیم که منجر به این بحران شد.

تسنیم: از نسبت این مستند با مخاطب ایرانی بگویید.

این مستند تجربه ای تاریخی را روایت می کند که شنیدنش برای جامعۀ ایرانی باارزش است. این تجربه از نقشه ای می گوید که در سوریه اجرا شد و شاید فقط در سوریه اجرا نشود. ممکن است در جاهای دیگر هم اجرا شود. به همین دلیل، در این مستند سعی کرده ایم ماجرا را به گونه ای روایت کنیم که طیف وسیعی از مخاطبان بتوانند آن را به عنوان مستندی که فهمیدنش آسان است، دنبال کنند. چون بعضی از مستندها تخصصی اند و وقتی دارند روایت جنگ را می گویند، به ابعاد تخصصی ماجرا می پردازند؛ اما فهمیدن «تهران دمشق» چون روایتی اجتماعی و به زبان مردم دارد، برای همه آسان است و همه می توانند لمسش کنند.

همۀ ما در این سال ها شنیده ایم که داعش در سوریه و عراق فلان کارها را کرده است؛ اما این ماجرا بخش بیرون از آب است و بخشی از ماجرا درون آب است. ما هیچ وقت به آن بخش نگاه و توجه نکرده ایم. دقت نکرده ایم که چه اتفاقاتی زمینه ساز این حضور شد و اصلاً داعشی ها که بودند و چطور این اتفاقات پشت سر هم افتاد. این بُعد مهم ماجرا است. تصور ما همیشه این بوده که داعش به عنوان یک نیرو از جایی از بیرون مرزها آمده اند و همه را می ‎کشند و جنایت می کنند؛ درصورتی که این اصل ماجرا نیست و پشت آن، کلی برنامه ریزی وجود داشته است. ما در این مستند سعی کرده ایم به این بخش از ماجرا نگاه کنیم.

تسنیم: در مستند شما چه ارتباطی بین سوریه و ایران وجود دارد؟

آنچه ما روایت می کنیم، این است که نقشه ای که در سوریه دارد اجرا می شود، بر مبنای دست گذاشتن روی گسل های اجتماعی، شکاف ها و اختلافات است. «تهران دمشق» قصۀ این شکاف های اجتماعی را روایت می کند و اینکه چگونه در سوریه تلاش شد تا این شکاف ها به گسل تبدیل شوند. این مستند می گوید چگونه سعی می کنند که این فضا و الگو را در ایران اجرا کنند.

تسنیم: به نظرتان حرف اصلی «تهران دمشق» چیست؟

ما تلاش می کنیم همۀ کسانی که ایران را دوست دارند، این مستند را ببینند. من از هرکسی که علاقه مند به ایران است و ممکن است فقط در همین موضوع با هم اشتراک نظر داشته باشیم، دعوت می کنم که مستند «تهران دمشق» را ببیند. این مستند از خطری حرف می زند که همه باید از آن آگاه شوند. بعد از دیدن این مستند می شود ساعت ها درباره اش حرف زد. من امیدوارم «تهران دمشق» بتواند فضایی برای گفتگو به وجود بیاورد و هدف اصلی مستند محقق شود.

انتهای پیام/

ادامه خبر :