دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ Monday 22nd of April 2019
ads
ads
ads
  7 روز قبل     ایسنا

ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی با بیان اینکه فعالیت در حوزه هنر انقلاب اسلامی همواره کار بسیار سخت و پر فراز و نشیبی بوده است، گفت: اکثر قریب به اتفاق فیلم‌هایم‌ مساله‌ای داشته که باید برای آن می‌جنگیدم. به ما گفته می‌شود پروپاگاندا هستید اما ای کاش این عاقل‌ها بودند و به ما سفارش می‌دادند و ما فیلم می‌ساختیم.


ابراهیم حاتمی کیا در اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی با بیان اینکه فعالیت در حوزه هنر انقلاب اسلامی همواره کار بسیار سخت و پر فراز و نشیبی بوده است، گفت: اکثر قریب به اتفاق فیلم هایم مساله ای داشته که باید برای آن می جنگیدم. به ما گفته می شود پروپاگاندا هستید اما ای کاش این عاقل ها بودند و به ما سفارش می دادند و ما فیلم می ساختیم.

به گزارش ایسنا، اختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب اسلامی و با اعلام نام ابراهیم حاتمی کیا به عنوان چهره هنر انقلاب عصر دوشنبه ۲۶ فروردین ماه با حضور هنرمندان و مسئولان در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم با حضور حمید شاه آبادی معاون صدا، علیرضا معینی معاون بخش اداری مالی حوزه هنری و محمد میرزمانی از هوشنگ جاوید برای احیای موسیقی نواحی و سه دهه تلاش موثر در حوزه پژوهش و موسیقی تقدیر شد.

در این رویداد از میان ۱۴ چهره که به انتخاب حدود ۱۰۰ نفر از اهالی فرهنگ رسانه و هنر ۵ نفر به بخش چهره هنر راه یافتند، رضا امیرخانی برای نوشتن رمان رهش، هدایت الله بهبودی برنده جایزه جلال، ابراهیم حاتمی کیا کارگردان سینما، مسعود نجابتی و مهدی نقویان مستندساز به عنوان پنج کاندیدا معرفی شدند.

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی بیان کرد: هفته هنر فرصتی است تا به کارنامه یک سال گذشته کشور در این حوزه نگاهی داشته باشیم. در حوزه کتاب و ادبیات با وجود مشکلات چاپ و نشر کتاب های زیادی به فروش بالایی دست پیدا کردند. در حوزه تجسمی نمایشگاه و جشنواره هنر مقاومت را داشتیم و ظرفیت های مهمی به ما نشان داده شد. در حوزه تئاتر نیز تئاتر مساجد به راه افتادند و در حوزه سینما نیز فیلم هایی مانند فیلم به وقت شام و مستندهای در این حوزه به نمایش در آمدند.

وی در ادامه اظهار کرد: ورود سرمایه های مشکوک در حوزه هنر و فرهنگ نیز از مشکلات ما بوده و اکنون نیازمند آن هستیم که نظارت بهتری انجام شود.

او در پایان بیان کرد: چهل سالگی دوم انقلاب آغاز شده است و امیدوارم هنرمندان ضمن آنکه از گذشته درس می گیرند به آینده نیز نگاه ویژه ای داشته باشند.

در ادامه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی درباره هنر انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب اسلامی که امسال چهلمین سالگرد خود را پشت سر گذاشته در ارتباط با حوزه هنر اتفاقات بزرگی را رقم زده است و ما به اعتبار آن که در بطن و متن آن بودیم شاید مثل کسی که در آب است آن را و تحولات را حس نکرده ایم.

او ادامه داد: فضای هنر در این صد سال اخیر به ویژه در دولت پهلوی به سمت گسست اجتماعی حرکت می کرد؛ همانطور که در حوزه زنان این اتفاق در حال وقوع بود که زنان در بخش جامعه سنتی، متدین و بومی از تحصیلات عالیه فاصله می گرفتند یا زمینه های کمتری داشتند و انقلاب اسلامی به کمک آمد. اگر انقلاب اسلامی نبود ما شاهد این پیشرفت ها نبودیم و انقلاب به یک عدالت جنسیتی کمک کرد. اگر انقلاب نبود بخش وسیعی از بدنه اجتماعی به هنر یا ورود نداشتند یا زمینه های کار حرفه ای همه جانبه در آن پیدا نمی کردند و پس از آن جامعه متدین احساس کرد هنر جایی برای حضور آنها هم هست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: نکته دوم این است که هنر با یک عنصر تخیل تعریف می شود. تخیل می تواند آزاد باشد یا به حکمت دانایی و فرزانگی وصل شود. هنر با جان مایه تخیل، هنر است اما وقتی که به حکمت و دانایی وصل می شود به یک هنر استعلایی وصل می شود. انقلاب اسلامی وقتی به منبع حکمت وصل شد فرصت های متنوعی را در فضای یک هنر استعلایی پدید آورد.

وزیر ارشاد در پایان گفت: انقلاب اسلامی فرصتی را پدید آورد که هنر مقاومت در شاخه های مختلف رشد پیدا کند. ملتی که ۴۰ سال ایستادگی کرد، این فرصت را پدید آورد که در لایه های مختلف هنری غنی تر شویم.

در ادامه این مراسم، سردار کوثری جانشین قرارگاه ثارالله نیز تصریح کرد: یکی از هنرهایی که کمتر درباره آن صحبت می شود، هنر امنیت است که در جامعه ما هنر است زیرا با اینکه در اطرافمان اینقدر ناامنی است ما در امنیت بالایی هستیم.

او همچنین بیان کرد: هیج انسانی جنگ را دوست ندارد اما وقتی به او تحمیل می شود باید از خود دفاع کند. ما هم دفاع کردیم و نگذاشتیم یک وجب از خاکمان به دست دشمن بیفتد. سپاه نیز یک ارگان ۴۰ ساله از دل خود مردم است و همه جا جلوی آمریکا ایستاده است.

سردار کوثری در پایان خاطرنشان کرد: ما واقعیت های جامعه را با هنرمندانی مانند شما به خودمان و جهان منتقل می کنیم تا بتوانیم گوشه هایی از زحمات این افراد را به نمایش بگذاریم.

در ادامه، پنج کاندیدای چهره انقلاب به ترتیب روی صحنه رفتند و سخنانی را ایراد کردند.

رضا امیرخانی اولین کاندیدای چهره هنر انقلاب تصریح کرد: شخصیت هایی در حیاط همین ساختمان حضور داشتند و ما نیز در کنار همین افراد بزرگ شدیم و از مدرسه به این نشست ها می آمدیم. من با خواندن شعرهای علی معلم دامغانی به ادبیات علاقه مند شدم و تا روزی که تابوت شهید آوینی به این حیاط آورده شد، حضور داشتم.

هدایت الله بهبودی نیز در سخنانی کوتاهی اظهار کرد: من با آمادگی آمده ام تا به برگزیده چهره سال تبریک بگویم.

کاندیدای بعدی چهره هنر انقلاب ابراهیم حاتمی کیا بود که در سخنانی بیان کرد: رایحه آقا مرتضی (آوینی) در این فضا برای ما خیلی آشناست. از ابتدای حضورش تا زمانی که از اینجا رفت و وقتی من در این مکان حاضر می شوم، حالم تغییر می کند.

مسعود نجابتی کاندیدای چهارم چهره هنر انقلاب هم با اشاره به جشنواره نشان روایت فتح که برگزار کرده است، بیان کرد: ما در اختتامیه جشنواره، پیام محبت آمیز رهبر انقلاب را داشتیم که خستگی را از تنمان زدود. عوامل جشنواره نامه ای محضر رهبر انقلاب نوشتند و از ایشان درخواست بازدید داشتند که من امروز پاسخشان را می خوانم: «از آقای شجاعی و دیگر دوستان به دلیل عدم حضورم در نمایشگاه پنجمین جشنواره هنر مقاومت عذرخواهی کنید. کار فشرده در

ادامه خبر :