دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ Monday 17th of June 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     ایسنا

هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه انتشار تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «در کمین گل سرخ» در قطعه ۲۹ بهشت زهرا (س) با حضور امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، سرلشکر فیروزآبادی، امیر سرتیپ آراسته رییس هیات معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، مرتضی سرهنگی و جمعی از پاسداران و روحانیون برگزار شد.


هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه انتشار تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «در کمین گل سرخ» در قطعه ۲۹ بهشت زهرا (س) با حضور امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، سرلشکر فیروزآبادی، امیر سرتیپ آراسته رییس هیات معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، مرتضی سرهنگی و جمعی از پاسداران و روحانیون برگزار شد.

به گزارش ایسنا در این مراسم که جمعی از مقامات کشوری و لشکری و هنرمندان حضور داشتند؛ علیرضا مختار پور معاون انتشارات دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری بیان کرد: با توجه به شرایط پیش آمده در کشور ممکن است برای برخی این پرسش ایجاد شود که برگزاری چنین مراسمی چه ضرورتی دارد؟ باید اشاره ای به فرمایش مقام معظم رهبری داشته باشم چراکه ایشان سیل حضور مردم برای کمک به هموطنان را یکی از آموزش های شهدای گرانقدر نامیدند.

وی افزود: وظیفه ما تجلیل و تقدیر از معلمان گرانقدری است که این درس را به ما آموختند. چه روزی بهتر از زمانی که یک طرفش نزدیک به سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی و سوی دیگرش در آستانه روز ارتش قرار گرفته است.

مختارپور با اشاره به مقاله ای که در روزهای آینده منتشر می شود خاطرنشان کرد: در این مقاله پنج خصوصیت شهید صیاد شیرازی تشریح شده است و اینکه چگونه توانسته است در مناقشات، اختلاف های نظری و عملی تأثیر گذار باشد و شخصیتی برای جبهه متعهد انقلابی باشد.

وی توضیح داد: مباحثی همچون «تعهد و تخصص»، «توجه به محاسبات معمول و مادی جهان»، «ابقا و انحلال ارتش»، «ولایت پذیری، ولایت گریزی و ولایت پذیری مشروط» و «مدیریت» پنج موضوعی است که در این مقاله تشریح شده است. وی یادآور شد: در انتهای مقاله به عوامل تکوین شخصیت شهید صیاد شیرازی اشاره کرده ام که مهمترین عامل تأثیر نماز بر زندگی او بوده است.

دراین مراسم که حجت الاسلام شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه و امیر سرتیپ سید حسام هاشمی نیز حضور داشتند، امیر سرتیپ آراسته خاطراتی از شهید صیاد شیرازی بیان کرد و در سخنانی گفت: شهید صیاد شیرازی اعتقاد داشت که همه ما سرباز ولایت هستیم برای همین باید روح، قلب و جسم خود را برای سربازی آموزش دهیم.

این فرمانده ارتشی تاکید کرد: شهید صیاد شیرازی لحظه ای از ذکر و عبادت در جبهه و زندگی روزمره غافل نمی شد.

در بخش دیگر این مراسم، محسن مؤمنی شریف بیان کرد: شهید صیاد شیرازی یک نظامی به تمام معنا بود. در همه دوره های نظامی نفر اول بود جز یک دوره که در آن مصلحتی بود: آن دوره که شهید صیاد دوم شد اعتراضی نکرد علی رغم اینکه او باید اول می شد. شهید صیاد به این دلیل که باید از دست شاه تقدیر می شد اعتراضی نکرد.

این نویسنده افزود: در زمان گذشته برای نویسندگانی که می خواستند از خاستگاه دینی بنویسند، این کار غیر ممکن بود. با باید به جریانی شرقی وابسته بودیم یا روشنفکران غربی؛ از همین رو ادبیات دینی در ادبیات رسمی کشور جایگاهی نداشت. شرایط اکنون نسبت به گذشته بسیار متفاوت است. در شرایط قبل اگر. خدای شاعری و نویسندگی بودیم به جایگاهی نمی رسیدیم.

وی گفت: اکنون شاهد ادبیاتی هستیم که به انقلاب اسلامی اعتقاد دارد و بسیار پیشرو است . اکنون که یک مکتب اسلامی، پیشرو و مسئول مواجهی وم این رشد در ادبیات را مدیون مقام معظم رهبری هستیم بنابراین باید بکوشیم تا به سلیقه مشکل پسند ایشان برسیم.

به گزارش ایسنا کتاب «در کمین گل سرخ» رمانی درباره زندگی شهید علی صیاد شیرازی است که محسن مؤمنی شریف آن را در قالب رمان به نگارش در آورده است.

ادامه دارد…

ادامه خبر :