چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ Wednesday 19th of June 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     ایسنا

تپ اخترها(Pulsar) ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می‌کنند و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی را از خود منتشر می‌کنند. برخی از تپ‌اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می‌کنند.


تپ اخترها(Pulsar) ستاره های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می کنند و پالس های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی را از خود منتشر می کنند. برخی از تپ اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می کنند.

به گزارش ایسنا ، تمام تپ اخترها ستاره های نوترونی هستند و تقریباً ۲۰ کیلومتر یا ۱۲ مایل قطر دارند.

تپ اختری که در تصویر مشاهده می کنید، "SXP ۱۰۶۲ " نام دارد و بر خلاف باقی ستاره های نوترونی که با سرعت بسیار زیادی دوران می کنند، این تپ اختر بسیار آهسته و هر ۱۸ دقیقه یک بار می چرخد.

اما برخلاف تپ اختر "SXP ۱۰۶۲ " که بسیار آهسته می چرخد، تپ اختر" PSR J۱۷۴۸-۲۴۴۶ad" سریع ترین تپ اختر است چرا که این تپ اختر هر ثانیه، ۷۱۶ بار می چرخد .

ستاره های نوترونی در حقیقت بقایای هستهٔ ستارهٔ منفجر شده ای هستند که حجم کوچک و چگالی بسیار بالایی دارند. برای نمونه تپ اختری به قطر ۲۰ کیلومتر ۱٫۵ برابر جرم خورشید را در خود جای داده است. تپ اخترها هنگام تولد دمایی در حدود چند میلیون درجه سلسیوس دارند و بلافاصله شروع به سرد شدن می کنند. نحوه و سرعت سرد شدن نیز به مواد تشکیل دهنده و چگالی آن ها بستگی دارد.

انتهای پیام

ادامه خبر :