دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ Monday 17th of June 2019
ads
ads
ads
  2 ماه قبل     ایسنا

ایالات متحده آمریکا در ماه آینده قصد دارد نشستی را با محوریت ممنوعیت و تحریم تجهیزات مخابراتی هواوی در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک با کشورهای هم پیمان خود برگزار کند.


ایالات متحده آمریکا در ماه آینده قصد دارد نشستی را با محوریت ممنوعیت و تحریم تجهیزات مخابراتی هواوی در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک با کشورهای هم پیمان خود برگزار کند.

به گزارش ایسنا، هواوی در طول یک سال گذشته به شدت از سوی دونالد جریان سازی های دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تحت فشار قرار گرفته است که این امر به تحریک سایر کشورهای هم پیمانش همچون کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی همچون آلمان و بریتانیا منجر شده است.

بدون شک یکی از دردسرسازترین و جنجال برانگیزترین اتفاقاتی که در سال ۲۰۱۸ میلادی رخ داد، تلاش دولت ایالات متحده آمریکا برای تحریم و ممنوعیت استفاده از گوشی های هوشمند و تجهیزات مخابراتی ساخت شرکت چینی هواوی بود.

ماجرا از اوایل سال گذشته میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که گوشی های هوشمند ساخت شرکت های چینی نظیر هواوی و زدتی ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می دهد تا علیه ایالات متحده از آن ها استفاده کند.

حالا به نظر می رسد که دولت آمریکا همچنان قصد دارد به این فشارهای بین المللی علیه شرکت چینی هواوی که از بزرگترین غول های تکنولوژی فعال در حوزه فناوری های مخابراتی و اینترنتی در جهان محسوب می شود، ادامه دهد و در این امر سایر هم پیمانان خود را نیز شریک کرده و از همراهی آنها در این امر که به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، یک جنگ تجاری و بازی سیاسی است، بهره مند شود.

تازه ترین اخبار و گزارش های منتشر شده در رویترز نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا در ادامه تشدید نگرانی های امنیتی علیه هواوی قصد دارد نشستی را با محوریت توقف همکاری با این شرکت چینی برای توسعه زیرساخت های مخابراتی و نسل پنجم اینترنت 5G با کشورهای هم پیمان خود در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک برگزار کند و در آن از تمامی کشورهای شرکت کننده در این نشست درخواست کند که از همکاری و عقد یا ادامه قرارداد با شرکت هواوی منصرف شده و برای توسعه اینترنت 5G به سراغ سایر شرکت های مخابراتی فعال در جهان بروند تا بدین ترتیب امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی کاربرانشان زیر سوال نرود و این شرکت نیز که گفته می شود با دولت چین برای جاسوسی از کاربران همکاری می کند، را تحریم کنند.

رابرت کاهوفر ، رئیس کابینه آژانس امنیت سایبری در جمهوری چک در این خصوص خاطرنشان کرده است که مقامات رسمی بیش از ۳۰ کشور جهان در تاریخ ۲ الی ۳ ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی درباره نگرانی های امنیتی محصولات و تجهیزات هواوی در این نشست شرکت کرده و به بحث و گفتگو خواهند نشست.

با این که دولت چین و شرکت های هواوی و زدتی ای همگی این اتهامات را بارها رد و تکذیب کرده اند، اما به نظر می رسد که آمریکایی ها به تلاش برای جلوگیری از فعالیت آن ها و قطع همکاری سایر کشورها ادامه می دهند.

پیش تر نیز تحلیلگران خاطرنشان کرده بودند که آمریکا تصمیم دارد در ادامه جنگ تجاری، ضربه مهلکی به اقتصاد و تجارت چین بزند و بدین ترتیب دقیقاً دست روی بزرگترین و درآمدزاترین شرکت چینی یعنی هواوی و زد تی ای (ZTE) که در زمینه فناوری اینترنت 5Gو گوشی های هوشمند فعالیت های گسترده ای دارند، گذاشته است تا بدین ترتیب بتواند در جنگ تجاری با این کشور موفقیت آمیز عمل کرده باشد و میلیون ها و میلیاردها دلار درآمدزایی و سودآوری را برای این شرکت های چینی محروم و دور از دسترس کند.

انتهای پیام

ادامه خبر :