دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ عنوان سایت را وارد کنید Monday 16th of December 2019
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
6 ماه قبل ایرنا

تهران-ایرنا- شروع تیرماه سالگرد درگذشت کارگردانی است که علاوه بر استعداد و مهارت، ساخته ها و تلاش هایش برای مردم و سینمای ایران، جلوه گر دغدغه مندی اش برای وطن است؛ کارگردانی به نام «عباس کیارستمی».


تهران-ایرنا- شروع تیرماه سالگرد درگذشت کارگردانی است که علاوه بر استعداد و مهارت، ساخته ها و تلاش هایش برای مردم و سینمای ایران، جلوه گر دغدغه مندی اش برای وطن است؛ کارگردانی به نام «عباس کیارستمی».

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در سال های آخر حکومت پهلوی سخت گیری ها در باب موضوع و محتوی فیلم های سینمایی و مستند رو به فزونی گذاشته بود و برخی از کارگردانان و تولیداتشان مدام با لغو مجوز و نیمه کاره ماندن مواجه می شدند؛ چهره هایی چون «کامران شیردل» که بسیاری از ساخته هایش چون «قلعه» در همان دوره نیمه کاره ماند و با لغو مجوز و توقیف مواجه شدند. بر این اساس نسلی از فیلمسازان جریانی موسوم به «موج نو سینمای» ایران را آگاهانه و ناآگاهانه در مقابله با سینمای فیلمفارسی، رواج دادند و به بیان مفاهیمی جدید و دغدغه مند با ابزار سینمای پرداختند. یکی از این چهره ها «عباس کیارستمی» بود. کارگردان جوانی که در زمان انقلاب ۵۷، ۳۸ مین بهار عمرش را پشت سر می گذاشت و با فیلم های «مسافر» (۱۳۵۳) و «گزارش» (۱۳۵۶) به عنوان بخشی از سینمای موج نوی ایران شناخته می شد.

هنرمندی که محصور نماند

بسیاری را عقیده بر این است که هنر واقعی هرگز مرز ندارد و هر هنرمند علاوه بر تخصص اصلی خود باید نیم نگاهی به دیگر شاخه های هنری نیز داشته و مهارتی نیز در آنان داشته باشد؛ چرا که تازه این زمان است که هنرش می تواند عمومیت و اثرگذاری گسترده و نسبی اندیشی مطلوبی داشته باشد. عباس کیارستمی را می توان مثال مناسبی برای این قاعده دید، هنرمندی که نقاشی خواند و تحصیلات آکادمیکش در این زمینه بود اما شهرتش نه به خاطر نقاشی که به دلیل فیلمسازی و کارگردانی و تهیه کنندگی و در کل سینما است؛ و در این میان اگر شهرت و استعداد عکاسی اش را هم دست کم بگیریم، به بیراهه رفته ایم؛ چنانچه باید به یاد داشته باشیم او زمانی رهبری دو گروه اپرا را (در پاریس و لندن) برعهده و دستی بر آتش موسیقی نیز داشت، نویسندگی در باب بزرگان ادب فارسی، برپایی نمایشگاه معماری و تخصص و علاقه در این حوزه و انجام کارهای گرافیکی و طراحی پوستر (طراحی دکور صحنه، طراحی پوستر، بروشور و بلیت های کنسرت های پرویز مشکاتیان) از دیگر تخصص ها و علاقه مندی های کیارستمی به عنوان یک هنرمند میان رشته ای است.

توجه و تمرکز کیارستمی بر جزئیات ظریف و بیرون کشیدن داستانی که قدرت گفتن و ارزش شنیدن را داشته باشد، آن هم از خردترین مسائل زندگی روزمره، در حقیقت پتانسیل بالفعل و توانایی ارزشمند وی در سینمای ایران و جهان بود که بی شک متاثر از همین هنر چندوجهی و بین رشته ای اش بود. توجه و تمرکز کیارستمی بر جزئیات ظریف و بیرون کشیدن داستانی که قدرت گفتن و ارزش شنیدن را داشته باشد، آن هم از خردترین مسائل زندگی روزمره، در حقیقت پتانسیل بالفعل و توانایی ارزشمند وی در سینمای ایران و جهان بود که بی شک متاثر از همین هنر چندوجهی و بین رشته ای اش بود.

همزمان با دهه چهارم زندگی (پس از ۳۰ سالگی)، کیارستمی که تحصیلات نقاشی و تجارب متعدد گرافیکی و امثالهم داشت، وارد عرصه فیلمسازی و سینما شد. ورودی که در همان ابتدا و در جایگاه خود با کیفیتی قابل توجه آغاز شد. فیلم «نان و کوچه» مقدمه ای بر این ورود است؛ و این اولین فیلم داستانی کیارستمی پس از تجربه نزدیک به ۱۵۰ فیلم کوتاه تبلیغاتی است. نان و کوچه که روایتی ساده از ترس های یک کودک در روزمرگی های زندگی در زمان خود است، نظر منتقدان را به خود جلب کرد و باعث توجهات زیادی به این فیلم شد.

این فیلم که طرح داستانی آن را «تقی کیارستمی»، برادر کارگردان به او داده بود، شروع خوب وی در فیلمسازی شد و توانست برنده جایزه ویژه هیئت داوران در جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان ۱۳۴۹ شود.

درخششی که خبر از ورود یک فیلمساز مستعد به سینمای ایران و جهان می داد.

فیلمساز و فرهنگ ساز

اگر عمده فعالیت سینمای کیارستمی را به تفکیک دهه بررسی کنیم (۱۹۷۰، ۱۹۸۰، ۱۹۹۰، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰) او را می توان جزو کارگردانانی دانست که همواره مسیری رو به تعالی را طی کرده و نماینده شایسته ای برای نسل خویش بوده است؛ نسلی که کیفیت، همواره خصیصه برجسته آن بوده است (فریدون رهنما، بهرام بیضایی، ناصر تقوایی و پرویز کیمیایی و… بخشی از این نسل هستند).

پیش از نگاهی به آثار داستانی لازم به ذکر است که کیارستمی کارهای مستند و کوتاه متعددی دارد که همه با نیت و هدف فرهنگسازی و اصول تربیتی برای کودکان (و حتی بزرگسالان) ساخته شده است، از فیلم های نظافت شخصی گرفته (فیلم «بهداشت دندان» محصول ۱۳۵۸) تا آموزش رفتارهای مناسب اجتماعی، همچون نظم و ترتیب و اهمیت در صف ایستادن و… (فیلم «به ترتیب یا بدون ترتیب» ۱۳۵۹). نگاهی به این آثار که شاید ساده و معمولی به نظر برسند، در کنار آثار فاخری که کارگردان تونایی ساختشان را دارد، نشان از روح تلاشگر و وظیفه شناسی او در جایگاه یک فیلمساز است؛ سهمی که می خواهد در ارتقای فرهنگی کشورش ایفا کند، سهمی که بعدها به وضوح از آن صحبت می کند.

عمده کارهای برجسته سینمای کیارستمی در ایران و قبل از تجربه فیلمسازی وی در خارج از ایران را می توان در فیلم های: «خانه دوست کجاست» (۱۳۶۵)، «کلوزآپ» (۱۳۶۸)، «زیر درختان زیتون» (۱۳۷۳)، «طعم گیلاس» (۱۳۷۶) و «باد مارا خواهد برد» (۱۳۷۸) دید. فیلم هایی که هریک به نوعی بازتابی از مسائل برجسته روز یا نوستالژی های خاطره انگیز زمان خود و حتی امروزند. فیلم هایی که هرکدام به دنبال معنایی هستند؛ معنایی که هدف کارگردان از مطرح کردنشان، افزودن چیزی به جامعه است.

کارنامه ای رنگارنگ

نگاهی به فیلم های برتر در کارنامه کیارستمی نشان از توجه همواره جامعه بین المللل به ساخته های این سینماگر ایرانی دارد:

«خانه دوست کجاست» که به شایستگی در فهرست ۵۰ فیلمی که باید قبل از ۱۴ سالگی دید، از سوی بنیاد فیلم بریتانیا انتخاب شده، داستان کودکی است که با تمام صداقت و وجدانش به دنبال برگرداندن دفتر همکلاسی اش است که به اشتباه در مدرسه برداشته و می خواهد آن را قبل از فردا، به دستش برساند؛ برای رساندن این دفتر البته مسیر طولانی و طاقت فرسایی را طی می کند. این فیلم که محصول دوران درخشان کانون پرورش فکری کوکان و نوجوانان در دهه ۶۰ است، علاوه بر جوایز معتبری چون کن و لوکارنو، برنده جایزه ویژه هیئت داوران و لوح زرین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۵ شده است.

«کلوزآپ» یک موفقیت سینمایی در بازنمایی واقعیت به همان شکلی که بوده است، محسوب می شود و تجربه ای موفق از سینمای مستند و رئال است. فیلمی که موفق می شود علاوه بر جوایز بین المللی، برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۸ نیز بشود.

«زیر درختان زیتون» که از دیگر ساخته های این کارگردان فقید است، اشاره ای تلویحی به جامعه طبقاتی و مصائب آن برای اقشار ضعیف دارد؛ این فیلم برنده جوایز متعددی چون هوگو نقره ای جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو ۱۹۹۴ و جایزه منتقدان بهترین فیلم جشنواره بین المللی فیلم سائوپائولو ۱۹۹۴ شده است.

«طعم گیلاس» به دلیل کسب جایزه نخل طلا از جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۹۷ یکی از اثرگذارترین آثار در کارنامه سینمایی کیارستمی و همچنین اتفاقی مهم در تاریخ سینمای ایران است. فیلمی که تحسین های زیادی را برانگیخت و اعتبار جدیدی به فیلمساز و کشورش بخشید. داستان مردی که به دنبال خودکشی است و در این جریان در مواجه اش با آدم ها، پیغام های متعددی را از آنان می گیرد؛ پیغام هایی که معنای زندگی و ارزش آن را در ساده ترین لذت ها جستجو می کنند؛ لذت هایی چون طعم یک گیلاس. فیلمی که البته با پایان بندی متفاوتش، امضای صاحب اثرش را با خود دارد. طعم گیلاس روایتی روانشناختی است که همچنان از علاقه کارگردانش برای اثرگذاری و تلاش برای بهبود شرایط اجتماعی، خبر می دهد؛ کیارستمی در مورد این فیلم گفته است: «تفاوت و شباهت کار ما کارگردان ها با روان شناسان در این است که کارگردان، در سطح جامعه معضلات را می بیند و نقطه درد را نشان می دهد، ولی همان جا رها می کند و از اینجا به بعد، حیطه او نیست. این جامعه روانپزشکی است که پس از تشخیص، به درمان درد هم می پردازد. کیارستمی در مورد این فیلم گفته است: «تفاوت و شباهت کار ما کارگردان ها با روان شناسان در این است که کارگردان، در سطح جامعه معضلات را می بیند و نقطه درد را نشان می دهد، ولی همان جا رها می کند و از اینجا به بعد، حیطه او نیست. این جامعه روانپزشکی است که پس از تشخیص، به درمان درد هم می پردازد.

معنای زندگی و برداشت از مرگ و فلسفه ای که برای هریک از اینها وجود دارد، درون مایه فیلم «باد ما را خواهد برد» است. جایی که گروهی جوان فیلمساز برای ساخت فیلمی با موضوع سوگواری به روستایی رفته و به انتظار مرگ پیرزنی که فرزندانش بر بالینش مویه می کنند، می نشینند. همانند تجربه های پیشنین کیارستمی این فیلم نیز بازتابی بین المللی یافته و توسط جشنواره فیلم تورنتو و به عنوان یکی از ۵۰ اثر برتر سینمای جهان در دهه گذشته میلادی شناخته و برنده جایزه بزرگ هیئت داوران و جایزه فیپرشی از جشنواره ونیز شده است.

«کپی برابر اصل» (۲۰۱۰) و «مثل یک عاشق» (۲۰۱۲) دو اثر متاخر در کارنامه کیارستمی هستند که به عنوان فیلم های معتبر بین المللی از سینمای ایران و به سان تجربه های موفق کیارستمی پس از فیلمسازی وی در خارج از ایران بوده اند.

تولیداتی که بار دیگر اثبات کردند که کیارستمی نه کارگردانی تک بعدی و وابسته به یک متن که کارگردانی چند وجهی و فرامکانی است.

تهران-ایرنا- شروع تیرماه سالگرد درگذشت کارگردانی است که علاوه بر استعداد و مهارت، ساخته ها…

تهران- ایرنا- مسکن اقساطی کارمندان طرحی است که ضمن خانه دار شدن کارمندان، می تواند در صوت عملیاتی…

تهران- ایرنا- از نگاه طیفی از تحلیلگران و رسانه های عرب زبان دولت آمریکا از طریق تمرکز بر جنبه…

تهران- ایرنا- یک کارشناس جغرافیای سیاسی با اشاره به افزایش تنش در منطقه خاورمیانه می گوید:…

تهران- ایرنا- فعالیت های انتخاباتی دو جریان سیاسی کشور و همچنین انتقادهای این دو طیف از عملکرد…

تهران-ایرنا- «همین قدر که معاون وزیر خارجه روسیه این بحث را مطرح کرده باید آن را جدی گرفت.…

تهران- ایرنا- در واکنش به انهدام یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا بعد از تجاوز به حریم هوایی کشورمان،…

تهران- ایرنا- «آیا خط قرمز آمریکا در برابر ایران تغییر کرده است؟»، «عضو کمیسیون اجتماعی: بستن…

تهران-ایرنا-«محمد فاضلی» برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: «ایران در آمریکا دو دوست دارد: افکار…

تهران- ایرنا- در این مقاله تلاش می‬ ‏شود بر اساس مختصات نظری نظریه آشوب، اصول و الزامات مرحله…

ادامه خبر :

ads

جدیدترین خبرها