دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ عنوان سایت را وارد کنید Monday 16th of December 2019
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
6 ماه قبل ایرنا

تهران- ایرنا- مسکن اقساطی کارمندان طرحی است که ضمن خانه دار شدن کارمندان، می‌تواند در صوت عملیاتی شدن به رونق در مسکن و دیگر بخش‌های تولیدی کمک کند اما موفقیت آن با چالش‌هایی رو به رو است.


تهران- ایرنا- مسکن اقساطی کارمندان طرحی است که ضمن خانه دار شدن کارمندان، می تواند در صوت عملیاتی شدن به رونق در مسکن و دیگر بخش های تولیدی کمک کند اما موفقیت آن با چالش هایی رو به رو است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، مسکن یکی از مهمترین مسائل اقتصادی کشور و همچنین خانواده ها است. از یک طرف، مسکن را موتور محرکه ی اقتصاد کشور می دانند. رکود و رونق در بازار مسکن به معنای رکود رونق در سایر بازارها است. ساخت وساز مسکن تنها ساخت وساز صنعتی است که تقریباً از هر لحاظ داخلی بوده و کمترین اثر را از تحریم ها می پذیرد. بنابر این، در شرایط کنونی می تواند به رونق تولید منجر شود.

از طرف دیگر، مسکن سهم قابل توجهی در اقتصاد خانوارها دارد. این روزها نیمی از درآمد خانواده ها هزینه مسکن می شود. عده کثیری از مردم هنوز نتوانسته اند به اصطلاح صاحب خانه شوند و در جرگه مستأجران باقی مانده اند. برخی نیز در خانه هایی ساکن شده اند که مجبورند برای سال های طولانی بخش قابل توجهی از حقوق و درآمدشان را برای اقساط تسهیلات دریافتی پرداخت کنند.

طرح های مختلفی از سوی دولت برای حل مساله مسکن مطرح شده است. آن گونه که شواهد نشان می دهد نه در این دولت و نه در دولت های دیگر طرح های ارائه شده خیلی کارساز نبوده است. زیرا هنوز مسکن مسئله اصلی اقتصاد کشور است. هنوز بسیاری از افراد خانه ندارند، در حالی که عده کمی چندین خانه دارند و تعداد خانه های خالی در کشور گواه این ادعا است. بنابر آمار بیش از دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد.

در هر صورت دولت تلاش هایی برای حل معضل مسکن انجام داده است. برای مثال طرح بازآفرینی شهری می تواند در صورت اجرای درست به خانه دار شدن خیلی ها بیانجامد. همچنین بافت های فرسوده را نیز بازسازی کند.

یکی از طرح های ارائه شده توسط دولت طرح مسکن اقساطی کارمندان دولت است. حسن روحانی رییس جمهوری روز سه شنبه ۲۸ خرداد در مراسم بهره برداری از پایانه مسافربری "سلام " فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) ضمن اشاره به طرح وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار شدن کارمندان دولت گفت: کارمندان از روز اول استخدام با اختصاص بخش کمی از حقوق خود تا ۱۰ سال پس از استخدام، صاحب منزل خواهند شد و مراحل آماده سازی و تکمیل این طرح در دست بررسی است تا جوانان در ابتدای شروع کار خود دغدغه مسکن نداشته باشند. البته مسؤولین دیگر از ۱۵ و ۲۰ سال نیز سخن گفته اند. برای مثال وزیر راه در توضیح این طرح گفته است کارمندان از بدو ورود به حوزه کاری خود در صندوق پس انداز مسکن پس انداز کرده و اقساط منازل دریافتی خود را در ۱۵ سال پرداخت کنند.

فارغ از چگونگی سازوکار آن، طرح یاد شده از مزایای قابل توجهی برخوردار خواهد بود. از جمله اینکه دولت بخشی از حقوق کارمندان خود را به صورت غیر نقدی پرداخت می کند. بدین ترتیب امکان هدایت بخشی از نقدینگی ناشی از پرداخت حقوق کارمندان به سمت تولید مهیا می شود. از آنجایی که مسکن با صنایع زیادی در ارتباط است ساخت مسکن توسط دولت به معنای رونق در ساخت و ساز و در نتیجه رونق در صنایع وابسته به مسکن است.

به علاوه، اگر آنطور که گفته شده ۱۵ درصد از حقوق کارمندان به عنوان قسط تعیین شود در شرایط کنونی متناسب با وضعیت اقتصادی کارمندان خواهد بود. در حال حاضر مسکن حدود ۵۰ درصد درآمد خانوارها را به خود اختصاص داده است. بنابر این عدد ۱۵ درصد به نفع کارمندان خواهد بود. درست است که تفاوت حقوق بین کارمندان وجود دارد. اما تعیین درصد به جای تعیین مبلغ منطقی تر به نظر می رسد. زیرا کسانی که حقوق بیشتری می گیرند می توانند سال های کمتری قسط پرداخت کنند، یا خانه هایی با متراژ بالاتر خریداری کنند.

نقطه قوت دیگر این طرح این است که شهروندانی که کارکنان دولت نیستند نیز می توانند در این طرح خرید قسطی مسکن بر پایه درصد حقوق شرکت کنند و معادل یک کارمند دولتی هر سال با توجه به درصد تعیین شده به دولت پرداخت داشته باشند. بنابر این تعداد بیشتری از افراد مشمول این طرح شده و این یعنی ساخت مسکن بیشتر و رونق بیشتر تولید.

طرح مسکن اقساطی چقدر با آمار و ارقام همخوانی دارد

موفقیت طرح یاد شده کاملاً به میزان تناسب قیمت مسکن در شهرهای مختلف با میزان درآمد کارمندان و سایر افرادی که در این طرح قرار می گیرند بستگی دارد. طبق برآوردها میانگین حقوق کارمندان دولت حدود ۴ میلیون تومان است.

تازه ترین آمار موجود مربوط به سال ۱۳۹۷ است. طبق داده های مرکز آمار ایران و بر اساس گزارش رسانه ها تازه ترین اطلاعات مربوط به تحولات بازار مسکن در ۳۱ استان کشور نشان می دهد، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در زمستان ۹۷ به ۲ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با زمستان سال ۹۶ معادل ۶۰ درصد افزایش یافته است. بدون شک با افزایش قیمتی که در سه ماه اول سال ۱۳۹۸ تجربه کردیم این عدد دست کم دو برابر شده است. سوال این است، آیا حقوق فعلی کارمندان جوابگوی بازپرداخت اقساط مسکن طی ۱۵ یا حتی ۲۰ سال خواهد بود؟ طبق برآورد کارشناسان جواب این سوال خیر است.

برای مثال طبق برآوردها، هم اکنون میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهری مانند تهران حدود ۱۲ میلیون تومان است. این رقم برای مراکز استان ها نیز بسیار بالا بوده و حدود نصف این رقم است. از طرف دیگر میانگین حقوق کارمندان دولت حدود ۴ میلیون تومان است. ۱۵ درصد این رقم عبارت است از ۶۰۰ هزار تومان. نمی توان تناسبی منطقی بین این ارقام برقرار کرد. در واقع اگر فردی بخواهد با قیمت های کنونی مسکن قسط بپردازد ممکن است تا پایان عمر نتواند اقساط خود را به اتمام برساند.

یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت این طرح رساندن مسکن ارزان به دست کارمندان و سایر افراد هدف است. در حال حاضر شکافی بین حقوق و درآمدها با قیمت مسکن ایجاد شده که پر کردن آن امر ساده ای نیست.

نکته دیگر اینکه محل احداث واحدهای مسکونی نیز بسیار مهم است. طبق طرح یاد شده سازمان ها ی مختلف باید در تهیه زمین مشارکت کنند. زمین مهمترین موضوع در طرح مسکن اقساطی کارمندان است. در برخی از شهرها مانند تهران و دیگر کلان شهرهای کشور زمینی برای ساخت باقی نمانده است. ممکن است در اطراف شهرها اقدام به ساخت و ساز کنند. در این صورت مشخص نیست که ساخت مسکن اقساطی چقدر بتواند در حل مشکل مسکن کمک کند. زیرا همین حالا بسیاری از واحدهای ساخته شده در شهرهای اقماری چون هشتگرد، پرند و پردیس خالی از سکنه است. اگر مسکن در جای مناسبی ساخته نشود ممکن است شکل یک کالای سرمایه ای پیدا کرده و کارمندان نه برای سکونت که جهت سرمایه گذاری از مزایای طرح مسکن اقساطی استفاده کنند.

مسکن چیزی فراتر از اقتصاد صرف

درست است که مسکن بخش قابل توجهی از هزینه هر خانوار ایرانی ساکن در نقاط شهری را به خود اختصاص می دهد. اما جنبه های روانی و فرهنگی آن نیز قابل توجه است. بخشی از اهمیت مسکن به خاطر اثرات روانی و فرهنگی خاصی است که در بین ما ایرانیان دارد. بنابر این مسکن را نمی توان صرفاً از جهت اقتصادی در نظر گرفت. واقعیت این است که پیامدهای روانی و فرهنگی قابل توجهی در بر دارد. خانه دار شدن به معنای امنیت اقتصادی و روانی است. داشتن سقفی بالای سر بیش از هر چیزی به ما احساس امنیت می دهد. بنابر این، ممکن است خانه ای که از قبل طرح های دولت به ما می رسد این احساس را در بر نداشته باشد. خیلی ها در طرح مسکن مهر صاحب خانه شدند اما صرفاً به عنوان جایی برای سرمایه گذاری به آن نگاه می کنند، نه همچون منزل و خانه مسکونی شأن. درواقع، چنین تجربه ای با احساس خانه دار شدن واقعی فاصله دارد.

این احساس به نوعی هویت اجتماعی و فرهنگی ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. هویت خانه دارها در مقابل مستأجران قرار می گیرد. همچنین، مستأجر بودن سبک زندگی خاص خود را می طلبد. بی ثباتی و جابجایی باعث می شود خانواده ها تا جایی که می توانند وسایل منزل خود را محدود به ضرورت های زندگی کنند. مستأجران از جمع کردن اشیای اضافی که جنبه های هویتی قوی داشته و بیانگر سلایق و علایق افراد بخصوص خانه هستند، خودداری می کنند. آنها بسیاری از آرزوها و آمال خود را به خاطر خانه دار شدن به تعویق می اندازند. برای مثال از تعویض لوازم منزل خودداری می کنند، زندگی در فضای کوچک را تحمل می کنند و در اوقات فراغت خود بسیار صرفه جویی می کنند تا صاحب خانه شوند. گاهی پس از صاحب خانه شدن دیگر سنشان آنقدر بالا می رود که بسیاری از آرزوها را از دست می دهند.

بنابر این خانه دار بودن معنای خاصی در زندگی دارد. دست آدم ها را تا حدود زیادی در شکل دادن به فرهنگ، سبک و شیوه زندگی متناسب با سلایق و علایق خود باز می گذارد. شاید اگر جنبه های روانی و فرهنگی مسکن در نظر گرفته شود بسیاری از سرمایه های کشور به جای تبدیل شدن به آجر و سیمان در بیابان های اطراف شهرها در جای درست هزینه خواهد شد.

تهران-ایرنا- شروع تیرماه سالگرد درگذشت کارگردانی است که علاوه بر استعداد و مهارت، ساخته ها…

تهران- ایرنا- مسکن اقساطی کارمندان طرحی است که ضمن خانه دار شدن کارمندان، می تواند در صوت عملیاتی…

تهران- ایرنا- از نگاه طیفی از تحلیلگران و رسانه های عرب زبان دولت آمریکا از طریق تمرکز بر جنبه…

تهران- ایرنا- یک کارشناس جغرافیای سیاسی با اشاره به افزایش تنش در منطقه خاورمیانه می گوید:…

تهران- ایرنا- فعالیت های انتخاباتی دو جریان سیاسی کشور و همچنین انتقادهای این دو طیف از عملکرد…

تهران-ایرنا- «همین قدر که معاون وزیر خارجه روسیه این بحث را مطرح کرده باید آن را جدی گرفت.…

تهران- ایرنا- در واکنش به انهدام یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا بعد از تجاوز به حریم هوایی کشورمان،…

تهران- ایرنا- «آیا خط قرمز آمریکا در برابر ایران تغییر کرده است؟»، «عضو کمیسیون اجتماعی: بستن…

تهران-ایرنا-«محمد فاضلی» برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: «ایران در آمریکا دو دوست دارد: افکار…

تهران- ایرنا- در این مقاله تلاش می‬ ‏شود بر اساس مختصات نظری نظریه آشوب، اصول و الزامات مرحله…

ادامه خبر :

ads

جدیدترین خبرها