دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ عنوان سایت را وارد کنید Monday 16th of December 2019
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
6 ماه قبل ایرنا

تهران- ایرنا- اساتید شرکت کننده در نشست «رسانه ها و سبک زندگی جوانان» با بیان اینکه نوع زندگی جوانان در حال فاصله گرفتن از سبکی است که در اسناد بالادستی کشور ارائه شده، تاکید کردند که در این زمینه دو دسته عوامل «ساختاری، شناختی و فردی» دخیل هستند که باعث شده اند جوانان سبک زندگی متفاوتی را انتخاب کنند.


تهران- ایرنا- اساتید شرکت کننده در نشست «رسانه ها و سبک زندگی جوانان» با بیان اینکه نوع زندگی جوانان در حال فاصله گرفتن از سبکی است که در اسناد بالادستی کشور ارائه شده، تاکید کردند که در این زمینه دو دسته عوامل «ساختاری، شناختی و فردی» دخیل هستند که باعث شده اند جوانان سبک زندگی متفاوتی را انتخاب کنند.

به گزارش عصر یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نشست رسانه ها و سبک زندگی جوانان را با حضور «مهدی حسین زاده» عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی اسلامی دانشگاه تهران و «عبدالله بیچرانلو» عضو هیأت علمی گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران را در این پژوهشگاه برگزار کرد.

** دور شدن سبک زندگی جوانان از ارزش های اسلامی

در این نشست حسین زاده با اشاره به تحقیق میدانی که در مورد سبک زندگی مردم ایران انجام شده که بیشتر معطوف به جوانان است، گفت: در این تحقیق سبک زندگی را بیشتر از جنبه رفتارهای اجتماعی یعنی «جامعه شناسانه» بررسی کرده ایم و به ابعاد دیگر همچون جنبه روانشناسی خیلی پرداخته نشده است.

وی افزود: در این تحقیق طیف های مختلفی مثل دانشجویان، زنان خانه دار، طبقه متوسط و… مورد مطالعه قرار گرفته که نتیجه مطالعات آن استخراج ۵ شاخص در حوزه ارزیابی تغییر و تحولات سبک زندگی ایرانیان بوده است.

وی شاخص اول را الگوی مصرف ایرانیان دانست و اظهار داشت: الگوی مصرف ابعاد مختلفی مثل الگوی مصرف رسانه ای، الگوی مصرف خوراک، لباس، موسیقی و.. را در بر می گیرد. الگوی پوشش، الگوی فراغت و الگوی خرید از جمله مواردی است که در این شاخص مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه در این شاخص الگوی تعاملات اجتماعی و ارتباط آدم ها با یکدیگر هم مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: نوع تعامل افراد با یکدیگر و اینکه نوع شکل گیری ارتباطات بر اساس چه ویژگی ها و الزاماتی است نشان دهنده سبک زندگی افراد است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه الگوی مصرف افراد در حوزه های مختلف دچار تغییر شده، گفت: در مصرف خوراک شاهد هستیم که مصرف به سمت «غذاهای آماده» رفته است که پیامد خود را در نوع بیماری که ایرانیان با آن دچار می شوند نشان می دهد. در واقع میانگین مصرف ایرانیان در حوزه های مختلف نرمال نیست. وی ادامه داد: در موسیقی، پاپ ایرانی که توسط ایرانیان خارج از کشور تولید شده همچنان اولویت اول جوانان است و موسیقی پاپ خارجی در رده دوم قرار دارد.

وی با بیان اینکه در تلویزیون نیز شبکه های ماهواره ای که تجاری تر و سرگرم کننده تر هستند بیشتر مورد توجه مردم ایران قرار دارد، گفت: در الگوی خرید ایرانیان تفاخر و چشم و هم چشمی دیده می شود. در الگوی پوشش شیک پوشی و اینکه مطابق با «مد» باشد مهم تلقی می شود. در الگوی بازنمایی بدن، کنترل وزن در خانم ها مطرح است و در نتیجه این مسئله و توجه به بدن مسائلی مانند به تعویق انداختن فرزندآوری در زنان ایرانی دیده می شود.

وی تصریح کرد: در الگوی فراعت و گذران اوقات فراغت هم به ترتیب ماهواره، گوش دادن به موسیقی و چرخیدن در اینترنت رده های اول تا سوم پر کردن زمان فراغت جوانان ایرانی را تشکیل می دهد.

این استاد دانشگاه تهران با طرح این پرسش که چه عواملی منجر به فاصله گرفتن سبک زندگی جوانان از ارزش ها و هنجارهای بومی و دینی شده است، گفت: در این زمینه دو دسته عامل دخیل هستند؛ عوامل اول ساختاری و نهادی هستند و عوامل دسته دوم شناختی و فردی هستند که بر مسئله سبک زندگی جوانان ایرانی تأثیر گذاشته اند.

وی ادامه داد: در عوامل ساختاری مسئله توسعه شتابان که بعد از دفاع مقدس شروع شد اثر گذار است. در این دوره این نگاه غلبه پیدا کرد که تکنولوژی خنثی است و بنابراین باید به صورت گسترده از آن استفاده کرد. که در نتیجه این تلقی سبک زندگی متفاوتی بر اساس تکنولوژی شکل گرفت.

وی ادامه داد: عامل دیگر ناهماهنگی سیاستی نهادهای فرهنگی در این زمینه است که یکدیگر را خنثی می کنند. و این تعارض های سیاستی باعث سردرگمی جامعه شده است.

وی اظهار کرد: عوامل شناختی هم مثل برجسته شدن بحث حق انتخاب که برای جوانان امروزی مهم است. در دوران کنونی انسان ها دوست دارند از استعدادهای خود به بهترین شکل استفاده کنند و حق انتخاب شخصی داشته باشند. در واقع دیگر جوانان خیلی مایل نیستند مطابق نرم های جامعه رفتار کنند. ** ۵ روند حاکم بر تغییرات سبک زندگی

«عبداله بیچرانلو» هم در ادامه این نشست با بیان اینکه در حال حاضر در دنیا با روندهای کلی در سبک زندگی مواجه هستیم، اظهار داشت: اولین روند کلی حاکم بر تغییرات سبک زندگی که در همه جای دنیا حاکم است بحث جهانی شدن است. جهانی شدن پروسه ای است که در حال حاضر با دوران اوج و شدت آن مواجه هستیم و به دنبال غلبه دادن یک نوع الگو و فرهنگ مشخص بر کل دنیا است.

وی افزود: روند دیگر رسانه ای شدن همه امور است. اگر در گذشته با رسانه های جمعی مواجه بودیم که گسترش محدودی داشتند اما در حال حاضر با رسانه هایی مواجه هستیم که همه ابعاد زندگی بشر را احاطه کرده اند و بشر گریزی از این رسانه ها ندارد.

وی اظهار داشت: فضای مجازی و رسانه هایی که در این بستر شکل گرفته اند نمودی از مسئله رسانه ای شدن همه امور هستند. این رسانه ای شدن همه امور خود را در دو بعد بصری شدن و مجازی شدن نشان می دهد. بصری شدن ادامه فضایی است که عمدتاً در گذشته در رسانه هایی مثل تلویزیون و سینما وجود داشت و در حال حاضر در قالب بسترهای نو ادامه پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه روند سوم را توسعه فرهنگ مصرفی به واسطه رسانه ها دانست و ادامه داد: روند چهارم در این مسیر زنانه شدن است که در نتیجه این روند نقش آفرینی زنان در دنیا در حال گسترش است.

وی روند آخر را فردی شدن انسان ها در عصر حاضر دانست و تاکید کرد: رسانه ها به این فردی شدن دامن می زنند و انسان مدرن برخلاف اینکه در دهکده جهانی قرار دارد اما در حصار تنگ فردیت خود محصور است.

استاد دانشگاه تهران یکی از تولیداتی که در سبک زندگی اثر گذار است را موسیقی و مصرف موسیقی مردم دانست و گفت: مصرف موسیقی خاص وابسته به سبک زندگی خاص افراد است. بنابراین توجه به نوع مصرف موسیقی می تواند یکی از علائم مهم شناسایی سبک زندگی افراد باشد. وی سپس با اشاره به موسیقی پاپ کره ای که در جهان و ایران بین نوجوانان طرفدار پیدا کرده است، گفت: این نوع موسیقی به دلیل جذابیت، خلاقیت و هیجانی که باز تولید می کنند و انگیزه ای که برای ادامه حیات ایجاد می کنند باعث جذابیت برای جوانان و نوجوانان شده است و در کنسرت های این نوع موسیقی استقبال ده ها هزار نفری در نقاط مختلف دنیا را شاهد هستیم. وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: متاسفانه نهادهای فرهنگی ما در ساخت سبک زندگی متناسب با برنامه ها و اهداف انقلاب موفق نبودند که یکی از اصلی ترین دلایل این امر عدم شناخت دقیق نهادهای فرهنگی از تحولات دنیای مدرن و ابزارهای مدرنی است که در ساخت سبک زندگی اثر گذار هستند. در واقع نهادهای فرهنگی ما می خواستند با روش های چند دهه قبل سبک زندگی بسازند که موفق نشدند.

ادامه خبر :

ads

جدیدترین خبرها