چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ عنوان سایت را وارد کنید Wednesday 11th of December 2019
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
6 ماه قبل ایرنا

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه تهران با انجام طرحی پژوهشی و با استفاده از مدل‌های شبیه‌سازی شده، الگوی مدیریت آب-محیط‌زیستی را برای حفاظت از دشت‌های ممنوعه طراحی و ارائه کردند.


تهران- ایرنا- محققان دانشگاه تهران با انجام طرحی پژوهشی و با استفاده از مدل های شبیه سازی شده، الگوی مدیریت آب-محیط زیستی را برای حفاظت از دشت های ممنوعه طراحی و ارائه کردند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستر حیات موجودات زنده محیط زیست است و در این میان آب نقشی اساسی دارد. محدودیت و کمبود منابع آب های زیرزمینی در جهان و به خصوص در کشورهای واقع در کمربند خشک کره زمین شرایطی را رقم زده است که برای حفظ و بهره برداری بهینه و کاهش اثرات محیط زیستی ناشی از افت این منابع بسیار با ارزش، باید نهایت تلاش انجام شود.

در این راستا محققان در دانشگاه تهران دست به کار شدند تا الگوی مدیریت آبی- محیط زیستی بحران دشت های ممنوعه را با استفاده از مدل های شبیه سازی عامل مبنا ارائه دهند. آنها برای انجام این پژوهش از پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی بهره بردند.

بهرام ملک محمدی مجری این طرح پژوهشی بیان کرد: این پژوهش به منظور جلوگیری از افت آب های زیرزمینی در دشت های ممنوعه انجام شد. دشت هایی که میزان آب زیرزمینی آنها افت کرده است به عنوان دشت های ممنوعه نامگذاری می شوند و بیش از ۳۰۰ دشت به این شکل در کشور وجود دارد. پس آب های زیر زمینی اصلی ترین مولفه انجام این پژوهش بود و در گام نخست وضعیت این سفره ها در این طرح بررسی شد. البته دشت اردبیل در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفت که نتایج آن قابل تعمیم به سایر دشت ها نیز است.

ملک محمدی همچنین بیان کرد: پس از انجام مطالعه الگویی ارائه شد تا از افت بیشتر آب های زیرزمینی در آینده جلوگیری شود و گامی برای توسعه پایدار این دشت ها برداشته شود. همچنین به دلیل جدید بودن این تحقیق بار علمی ناشی از آن، به صورت مقالات علمی بین المللی و ملی ارائه شد.

وی معتقد است: انجام تحقیقات مورد نظر در این کار پژوهشی، به برنامه ریزی و برنامه ریزان محیط زیست کمک می کند تا پیش از هر نوع اقدامی در دشت های ممنوعه از پیامدهای محیط زیستی آن مطلع و در مسیر برنامه ریزی صحیح گام بردارند. بر این اساس الگویی برای کاربرد در مدیریت وضعیت بحرانی حال حاضر در دشت های ممنوعه فراهم می شود تا با داشتن یک دید استراتژیک، برای حفاظت از منابع موجود و احیاء منابع آب زیرزمینی در این دشت ها اقدام شود.

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه تهران با انجام طرحی پژوهشی و با استفاده از مدل های شبیه سازی شده،…

تهران- ایرنا- فعالیت شتاب دهنده ها در حمایت از شرکت های نوپا یکی از مسیرهایی است که رسیدن به…

تهران- ایرنا- مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اعلام کرد: ۷۰ شرکت دانش بنیان و خلاق ایرانی…

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور داخلی با تولید ورق های نورد سرد و گرم، بخشی از نیاز صنعت کشور به…

تهران- ایرنا- بنیاد ملی بازی های رایانه ای اعلام کرد علاقه مندان برای شرکت در مهم ترین مسابقات…

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: گروه تحقیقاتی…

تهران- ایرنا- جلسه ای با موضوع بررسی پدیده فرونشست زمین با تاکید بر شهر تهران، با حضور مسئولان…

تهران - ایرنا - رئیس سازمان هواشناسی تاکید کرد: نه فقط مدل های ما بلکه مدل های جهانی نشان می دهد…

تهران- ایرنا- نتایج یک پژوهش علمی از راز ملوان زبل پرده برداشت و نشان داد که اسفناج حاوی ترکیبی…

تهران- ایرنا- سایت پالایشگاه زیستی تولید بیودیزل (گازوئیل زیستی) از روغن پسماند خوراکی با…

ادامه خبر :

ads

جدیدترین خبرها