دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ عنوان سایت را وارد کنید Monday 16th of December 2019
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
6 ماه قبل ایرنا

مسکو-ایرنا- شورای فدرال روسیه به طرح قانونی رای مثبت داد که التزام این کشور را به معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان برد و کوتاه برد به حالت تعلیق در می آورد.


مسکو-ایرنا- شورای فدرال روسیه به طرح قانونی رای مثبت داد که التزام این کشور را به معاهده منع موشک های هسته ای میان برد و کوتاه برد به حالت تعلیق در می آورد.

روز چهارشنبه در جلسه رای گیری پارلمان روسیه این تصمیم با موافقت اکثریت نمایندگان روبرو شد و نهایتاً برای اجرایی شدن، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باید به این مصوبه حائز اجماع در پارلمان مهر تایید بزند. حدود دو هفته پیش نیز سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه آمریکا را به تلاش برای گمراه کردن افکار عمومی جهان در مساله اجرای پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد متهم کرد و گفت: آمریکا مدعی شده است که روسیه فرصت دارد به اجرای این پیمان بازگردد این در حالی است که طرف آمریکایی علاقه ای به اجرای آن ندارد. معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در مصاحبه ای هم که با نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال داشت به روابط مسکو و واشنگتن اشاره کرد وگفت: روابط روسیه و آمریکا در زمان حاضر بدتر از زمان جنگ سرد است. ریابکوف در همین حال تصریح کرد که باید روابط دوجانبه روسیه با آمریکا برقرار باشد و از ریسک برخورد مسلحانه دو کشور پرهیز کرد. خبرگزاری تاس نیز گزارش داده بود که ریابکوف قبل از سفر اواخر خردادماه به پراگ پایتخت جمهوری چک گفت که در دیدار با مقام های آمریکایی همه موضوعات مورد بحث با امریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد گرفته تا تمدید پیمان استارت -۲ مطرح و مورد بحث قرار خواهد گرفت. پیمان منع موشک های هسته ای میان برد و کوتاه برد هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۷ بین میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شد. براساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیر هسته ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک های دریایی ممنوع شد. این پیمان نخستین قرارداد کنترل تسلیحات هسته ای موشکی راهبردی در جهان به حساب می آید که با توجه به اینکه در دوره جنگ سرد بین دو ابرقدرت (شوروی و آمریکا) امضا شده بود از اهمیت بسیار بالا و حیاتی برخوردار شده است. براساس این قرارداد، موشک های میان برد از یک هزار تا پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر و کوتاه برد از ۵۰۰ تا یک هزار کیلومتر باید نابود شوند. آمریکا در ماه فوریه گذشته با متهم کردن روسیه به نقض پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد اعلام کرد که از این پیمان خارج می شود و روسیه نیز اجرای این پیمان را به تعلیق درآورده است.

مسکو - ایرنا - یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که سران روسیه و آمریکا جمعه…

تهران – ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه برغم تهدیدهای توخالی ابراز امیدواری…

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه امارات ضمن درخواست…

نیویورک- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر با تاکید بر اینکه همه دولت های عضو این سازمان…

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم بلژیک در سازمان ملل متحد به عنوان تسهیلگر قطعنامه ۲۲۳۱، هفتمین…

تهران - ایرنا - برخلاف ادعاهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که در حمله به نفتکش ها در…

بیروت- ایرنا- اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد :اقدامات…

تهران- ایرنا- نشریه زوددویچه سایتونگ آلمان از تلاش دیپلمات های اروپایی برای جلوگیری از شدت…

تهران - ایرنا - "جرد کوشنر" مشاور و داماد "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود…

تهران - ایرنا - «امین الناصر» رییس اجرایی شرکت نفتی "آرامکو" عربستان تصریح کرد: حوادث و حملات…

ادامه خبر :

ads

جدیدترین خبرها