چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ عنوان سایت را وارد کنید Wednesday 11th of December 2019
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
عنوان سایت را وارد کنید
6 ماه قبل تسنیم

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سد کمندان حدود 4 ماه آینده به مرحله آبگیری می‌رسد گفت: بیش از 25 میلیارد تومان ارزیابی املاک روستاییان کمندان هنوز تعیین‌تکلیف نشده‌ است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ازنا ، مجید کیانپور عصر امروز در مراسم افتتاح تصفیه خانه ازنا اظهار داشت: این افتتاحیه یکی از مطالبات اصلی مردم شهر ازنا بوده که پس از وقفه طولانی تعیین تکلیف شده است.

وی با بیان اینکه اعتبار خوبی در سال گذشته برای این پروژه در نظر گرفته شد، افزود: اقدامات خیلی خوبی شکل گرفت که برای افق 50ساله آینده شهر ازنا و جمعیتی که برای طرح در نظر گرفته می تواند تأمین آب کند، یک خدمت بسیار خوبی از سمت دولت برای افتتاح این پروژه انجام شده است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عملیات سد کمندان از سال 82 آغاز شد و تا سال 95 به حدود 54 پیشرفت فیزیکی رسیده بود که سال گذشته 120میلیارد تومان برای آن تأمین اعتبار شد، پیگیری های زیادی را از طریق سازمان برنامه و بودجه انجام دادیم و الان تا 3 تا 4 ماه آینده به مرحله آبگیری می رسد.

وی با بیان اینکه اهداف و طراحی اولیه که برای سد کمندان درنظر گرفته شده انجام شود، بیان کرد: حجم دریاچه این سد حدود 28میلیون مترمکعب بوده و حجم تنظیم آن نیز 79 میلیون مترمکعب است، بیش از 7هزار لیتر از اراضی پایین دست کشاورزی را آبیاری و دو 9میلیون مترمکعب آب شرب ازنا و الیگودرز را نیز تأمین خواهد کرد.

کیانپور گفت: تخصیص آب این پروژه در بازنگری ای که در دوره وزیر سابق انجام شد شکل نگیرد و همان تخصیص که برای هفت هزار هکتار و دو شهرستان در نظر بود به طور کامل انجام شود تا به اهداف موردنظر برسیم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قسمت اعظم سد کمال صالح از حوزه شهرستان ازنا بوده و یک میلیون مترمکعب برای 42روستا از این سد تخصیص آب داریم، خاطرنشان کرد: خط انتقال آب 12 روستا آماده افتتاح است، پیمانکار خط انتقال آب 30روستای دیگر نیز مشخص شده، کار در حال انجام بوده و باید به نحو مطلوبی به سرانجام برسد.

وی افزود: تصفیه خانه ازنا یک پکیج موقتی در این شهر است که این پکیج مورد نیاز آب وفاضلاب روستایی برای 42روستایی بوده و کار آبرسانی آن در حال انجام بوده، 12روستا نیز آماده افتتاح است.

نماینده دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بیش از 205میلیارد تومان بابت ارزیابی املاک روستاییانی که در سد کمندان هستند هنوز تعیین تکلیف نشده و اهتمام ویژه وزیر نیرو را برای این امر می طلبد.

وی با بیان اینکه کمیته ای برای جابه جایی روستاییان کمندان تشکیل شود، بیان کرد: جابه جایی این روستا هنوز انجام نشده و در کش وقوس بین محیط زیست، منابع طبیعی، بنیاد مسکن و آب منطقه ای است.

کیانپور گفت: توسعه استان لرستان بر مبنای کشاورزی است و حداقل نیاز به 2میلیارد مترمعکب تخصیص آب داریم، اگر این کار انجام نشود باز هم بر آمار مهاجرت و تنگناهای ناشی از آن افزوده می شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چند سد که در حوزه دورود و ازنا تعریف شده سدهایی کوچک هستند و سد ماربوره با اولویت تأمین آب شرب شهر دورود را استاندار لرستان در خصوص اولویت دار بودن و پروژه های مهم به وزارت نیرو اعلام کرده است.

انتهای پیام/ح

ادامه خبر :

ads

جدیدترین خبرها